Plan działalności na lata 2021-2026

 

Program działania instytucji

 Koszalińska Biblioteka Publiczna

im. J. Lelewela w Koszalinie

 

Według statutu Koszalińskiej Biblioteki Publicznej do jej podstawowej  działalności merytorycznej należą: gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, działalność informacyjno-bibliograficzna, organizowanie i prowadzenie różnorodnych form działalności edukacyjnej i kulturalnej. Wyżej wymienione działania służą rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych czytelników.

Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotekarskich IFLA współczesna biblioteka powinna być jednocześnie centrum informacji, placówką upowszechniania kultury, instytucją popularyzującą wiedzę o regionie oraz ośrodkiem edukacji.

Takim celom podporządkowuje swoją działalność Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela, przyjmując jako główne zadania i kierunki działania w roku 2021 i latach następnych:

  • udostępnianie zbiorów w formie papierowej i cyfrowej zgodnie z profilem zainteresowań czytelników
  • przygotowanie oferty kulturalnej, edukacyjnej i informacyjnej adekwatnej do zmieniających się potrzeb odbiorców
  • rozwinięcie w obecnej sytuacji epidemiologicznej różnorodnej i atrakcyjnej oferty on-line
  • stałe podnoszenie standardów obsługi użytkowników
  • dbałość o  wizerunek biblioteki poprzez modernizację bazy i wyposażenia  oraz nowoczesne zaaranżowanie wnętrz bibliotecznych
  • działania na rzecz podnoszenia prestiżu instytucji w środowisku lokalnym

Program działania instytucji w 2023 roku

W 2023 skala możliwych inwestycji i modernizacji nie zaspokoi wszystkich bieżących potrzeb KBP i zależy od przyznanej dotacji, możliwego wzrostu cen nośników energii i inflacji. Niemniej będziemy się starać, aby wykonać kilka bardzo koniecznych działań. Musimy dokonać wymiany i modernizacji systemu p. pożarowego, polegającego na wymianie czujek na elektroniczne, wymianę centrali p. pożarowej. To niezbędne zadanie będące sporym wysiłkiem finansowym dla biblioteki zostanie podzielone na dwa lata – całkowity koszt po obecnych cenach to ok. 160 000 złotych. Po ubiegłorocznej wymianie oświetlenia na oświetlenie LED w budynku głównym KBP, przeprowadzimy też takie działania w 10 filiach - koszt wymiany lampy wyniesie ok. 7 000 złotych. Z większych remontów planujemy pomalować pomieszczenia oraz wycyklinować parkiet w filii nr 4 na Rokosowie – koszt ok. 15 000 złotych, w filii nr 12 dokonamy częściowej wymiany stolarki okiennej i modernizacji instalacji C.O. Do udziału w niezbędnych pracach w filiach, które wynajmujemy np. od spółdzielni mieszkaniowych, staramy się owe podmioty namawiać do partycypowania w kosztach (co rzadko spotyka się z pozytywną reakcją). Planujemy także zwykłe bieżące roboty konserwacyjne: malowanie kolejnych pomieszczeń w budynku głównym KBP - klatki schodowe, pomieszczenia gospodarcze, etc. Jeśli chodzi o inwestycje planujemy w tym roku aplikować do: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021– 2025. Zakładamy pozyskanie do 2 250 000 złotych na modernizację wypożyczalni oraz czytelni głównej KBP. Szczegóły projektu miały być znane na jesieni 2022 roku i na ten moment wciąż nie ma żadnego konkretnych wytycznych. Na pewno chcemy się nad nim pochylić, bo to mógłby być najpoważniejszy od lat zastrzyk finansowy na modernizację KBP.

Gdy chodzi o pozyskiwanie finansowania zewnętrznego na działania już czysto programowe, w tym roku składamy wnioski o dofinansowanie: Narodowe Centrum Kultury, program: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023, tytuł projektu: Koszaliński Po#talk Słów. To 20 000 złotowy projekt mający na celu aktywizację młodzieży z Koszalina i regionu koszalińskiego do działań kulturalnych propagujących dbałość o poprawną polszczyznę. Działania będą opierały się na edukacji poprzez muzykę hip-hopową, z którą najlepiej identyfikuje się dzisiejsza młodzież. Zaplanowaliśmy różnorodne wydarzenia z udziałem aktywnie działających artystów koszalińskiej, jak i ogólnopolskiej sceny hip-hopowej, które będą kształtować świadomość językową młodych uczestników koszalińskiego życia kulturalnego. Projekt zakłada realizację zajęć teoretycznych z historii kultury, warsztatów rapowania, beat boxu, pisania tekstów oraz warsztatów graffiti i wystawę grafik koszalińskich artystów streetartowych. Zwieńczeniem działań będzie koncert koszalińskiego artysty hip-hopowego w Mediatece Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Kolejna aplikacja dotyczy upamiętnienia Wisławy Szymborskiej: Instytut Książki, program: Promocja czytelnictwa, tytuł projektu: Kolaże i kolarze na 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Projekt na 28 000 złotych ma na celu promocję czytelnictwa poprzez uhonorowanie 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej działaniami promującymi jej twórczość wśród Koszalinian. Planujemy przeprowadzenie wydarzeń, które łączą bazę literacką z innowacyjnym przekazem. Projekt zakłada realizację: pokazu teatralnego, wykładu promującego działalność Wisławy Szymborskiej, warsztatów tworzenia kolaży, muralu przedstawiającego postać poetki w koszalińskiej książnicy oraz przejazdu kolarskiego w formie „żywego wiersza".

Mamy nadzieję, że w 2023 roku z sukcesem, dzięki sponsorom i pracy własnej, będzie prowadzona modernizacja oraz dostosowanie galerii Słowik (byłej galerii Scena) dla potrzeb koszalińskiego środowiska artystycznego i także biblioteki. Miejsce to będzie przeznaczone na wszelkiego rodzaju wystawy plastyczne, interdyscyplinarne, warsztaty, prelekcje, spotkania literackie, kameralne koncerty czy pokazy filmowe. Po dokonaniu szeregu prac w roku ubiegłym, teraz prowadzone mają być działania polegające na uruchomieniu nowego wejścia do galerii, prace porządkowe oraz koncepcyjne nad urządzeniem wnętrza i planami artystycznymi. Fundacja stworzona przez koszalińskich artystów planuje, że w bieżącym roku galeria Słowik będzie już otwarta. W związku z rozpoczęciem przez Politechnikę Koszalińską budowy Centrum Wiedzy Cognitarium i możliwością otworzenia w tym miejscu nowej filii bibliotecznej, będziemy pracować w tym roku nad koncepcją programową i charakterem takiej filii. Planujemy pozyskać dodatkowe środki zewnętrzne i będziemy mobilizować siły społeczne, żeby pozyskiwać fundusze z Budżetu Obywatelskiego. Postaramy się raz jeszcze o poparcie przez mieszkańców Koszalina modernizacji bibliotecznej  „kultowej” Fonoteki.

Jeśli chodzi o działalność merytoryczną będziemy starać się popularyzować i poszerzać działalność Dyskusyjnych Klubów Książki, kontynuować Filmową Akademię Integracji - całoroczną imprezę towarzyszącą  Europejskiemu Festiwalowi Filmowemu Integracja Ty i Ja, zorganizujemy też  kolejne comiesięczne pokazy w ramach Kina dla dzieci. Nastąpi także kontynuacja imprez cyklicznych, takich jak Giełda Płytowa Gra Muzyka”, spotkania z cyklu „Z archiwum koszalińskiego rapu”,  Bibliotekogranie (gry planszowe), Giełda Kolekcjonerska oraz szereg sztandarowych imprez bibliotecznych, czasami pod zmieniającymi się hasłami przewodnimi: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Powiatowy konkurs plastyczny pt. „Ilustrujemy utwory Doroty Gellner”, - 20. Powiatowa, dziecięca sesja naukowa – „Czarodziejski świat Doroty Gellner”, Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Noc w bibliotece (hasło wiodące w tym roku jeszcze w opracowaniu), Tydzień bibliotek, Koszalińska Niezapominajka, Finał Powiatowego przeglądu recytatorskiego dla przedszkolaków – „Julian Tuwim wierszem”, 54. Regionalny Konkurs Recytatorski „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”-finał, Powiatowe Święto Czytelnika Dziecięcego, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Powiatowy Konkurs „Mistrzowie Pięknego Czytania” – 22. edycja „Czytamy wiersze Aleksandra Fredry”, Międzyszkolny literacki turniej wiedzy dla młodzieży, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Mikołajki w Bibliotece, etc. Tradycyjnie KBP zorganizuje we wrześniu Narodowe Czytanie z udziałem koszalińskich VIP-ów i naszych czytelników. W tym roku czytana będzie książka „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Organizujemy też w szerszej niż w poprzednich latach formule Ferie zimowe 2023 dla ponad setki dzieci w budynku głównym i siedmiu filiach. W programie m.in. zajęcia biblioterapeutyczne, literacko-teatralne, pogadanki z policjantami o bezpieczeństwie, zajęcia z „Pomysłową fabryką” czy lekcje dotyczące savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Planujemy też, jak co roku, Bezpieczne wakacje w bibliotece. Leitmotiv letniego wypoczynku w KBP jeszcze nie jest znany.

W dniach 5-9 września odbędzie się współorganizowany z Koszalińskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym jubileuszowy 20. Europejski Festiwal Filmowy Integracja ty i Ja. Tegorocznym hasłem przewodnim jest: „Łączy nas film – 20 lat integracji”.

KBP planuje różnorakie wystawy w galerii Region i innych pomieszczeniach. Obecnie trwa wystawa zbiorów filumenistycznych Janusza Bortnika, pokażemy też wystawę prac nagrodzonych w Powiatowym konkursie plastycznym „Ilustrujemy utwory Doroty Gellner”, wystawy w ramach Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz 20. EFF Integracja Ty i Ja, wystawę Real 8, wystawę książek ks. prof. Lecha Bończy-Bystrzyckiego, wystawę fotografii Ewy Maliszewskiej. Inne ekspozycje są w planach.

W bibliotece planujemy szereg spotkań autorskich. Nie chcemy, żeby było ich mniej niż rok temu, ale ich liczba zależeć będzie od ewentualnych rosnących kosztów przyjazdów szczególnie popularnych i poczytnych autorów. Jednocześnie będziemy dbać, żeby koszalińscy i regionalni twórcy mieli w bibliotece swoje miejsce, w którym będą mogli spotkać się z czytelnikami i promować swoją twórczość. W chwili obecnej mamy zaplanowane spotkania autorskie z politologiem i socjologiem z Koszalina ks. dr Remigiuszem Szauerem  oraz olsztyńską pisarką Joanną Jax.

KBP także w tym roku będzie zabiegać o dobry „pi-ar” i wszechstronną promocję oraz popularyzację czytelnictwa. Chcemy dalej budzić zainteresowanie mediów i tym samym odwiedzających bibliotekę, naszymi działaniami (wypożyczanie książek, spotkania autorskie, wystawy, zajęcia dla dzieci, zakupy nowości książkowych rankingi czytelnictwa, wspomaganie działań na rzecz Ukrainy, Legimi,  kino, koncerty w Mediatece, etc).  Biblioteka będzie w 2023 roku  kontynuować promocję działalności na stronie internetowej www.biblioteka.koszalin.pl, korzystamy także z możliwości You Tuba, Facebooka i Instagrama.

W bieżącym roku w ramach działalności wydawniczej wydamy jubileuszowy 50 nr Rocznika Koszalińskiego (promocja grudzień 2023), Almanach Kultury Koszalińskiej za 2022 rok oraz od lutego, już w wersji papierowej miesięcznik Koszaliński Grafik Kultury. I niezmiennie, wydawanie różnych pozycji związanych z lokalnymi autorami może być realizowane przez KBP po uzyskaniu przez autorów finansowania takich wydawnictw.

W związku z tym, że dużą wagę przywiązujemy do dbania o majątek gminy i odzyskiwanie należności za niezwracana zbiory biblioteczne, w bieżącym roku nastąpi kontynuacja rozwoju systemu do obsługi dłużników Windykator. Wypracujemy mechanizm wymiany danych z systemem Krajowego Rejestru Dłużników, do którego chcemy przystąpić w pierwszych miesiącach roku.

We wrześniu 2023 roku przypada jubileusz 50-lecia otwarcia gmachu biblioteki głównej przy placu Polonii 1. W związku z tym przygotujemy okolicznościowe wydarzenia nawiązujące do historii gmachu.

Dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

mgr Dariusz Pawlikowski

Obrazek przedstawia ikonę symboliczną pliku Plan działalności na rok 2023 (skan)
Typ pliku: PDF, Rozmiar: 2 MB
Wytworzył:
Dariusz Pawlikowski
Udostępnił:
Trembowiecki Aleksander
(2023-04-19 07:33:30)
Ostatnio zmodyfikował:
Trembowiecki Aleksander
(2023-04-19 07:37:21)
Wytworzył:
Dariusz Pawlikowski
Udostępnił:
Trembowiecki Aleksander
(2021-06-08 10:54:50)
Ostatnio zmodyfikował:
Trembowiecki Aleksander
(2023-04-19 07:30:47)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki